بقراط بهترین ها برای سلامتیمون

هموروِئید یا بواسیر

توسط: دکتر حسین یوسف فام    در 1397/10/26

بیماری هموروئید یا بواسیر عبارت از بزرگ شدن غیر طبیعی بالشتک های عروقی در انتهای مقعد است که میتواند منجر به بروز علائمی شود که در اصطلاح مردم آن را بیماری بواسیر میدانند. توصیه می گردد برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله هموروئید از علت تا درمان مطالعه گردد.

هموروئید یکی از ساختار های نرمال بدن است که جهت عملکرد طبیعی دفع مدفوع و حفظ کنترل بر دفع  لازم  و ضروری است. منظور از هموروئید ۳ عدد بالشتک عروقی است که در ناحیه انتهای راست روده و در خروجی مقعد واقع شده که روی آن با مخاط طبیعی روده پوشیده شده است.

این بالشتک ها بطور طبیعی ۱۵ درصد از فرایند کنترل مدفوع را بر عهده دارند. بیماری هموروئید یا بواسیر عبارت از بزرگ شدن غیر طبیعی این بالشتک ها است که میتواند منجر به بروز علائمی شود که در اصطلاح مردم آن را بیماری بواسیر میدانند.

عللی که باعث بروز علائم میشود عبارت است از تشکیل لخته یا ترومبوز داخل بالشتک هموروئید که منجر به تورم و درد شدید در اطراف مقعد میشود، دوم خروج بالشتک های بزرگ هموروئید از مقعد و عدم داخل رفتن دوباره آنها که باز منجر به درد و توده دردناک در اطراف مقعد میگردد و مسئله بعدی خونریزی هنگام دفع است که از علائم شایع بیماری هموروئید است. بیمارانی که هموروئید بزرگ و پرولابه (بیرون زده) به مدت طولانی دارند معمولا از خیسی و ترشحات مقعدی رنج میبرند که به علت بیرون زدگی مخاط روده اتفاق می افتد که دائم در این ناحیه ایجاد ترشح می نماید.

علل ایجاد بیماری هموروئید :

یبوست طولانی مدت که منجر به زور زدن طولانی حین دفع میگردد بیشترین علت علامتدار شدن هموروئید است. حاملگی هم از عوامل تشدید هموروئید میباشد.

درمان هموروئید :

درمانهای متعددی برای بیماری هموروئید در دسترس میباشد که بسته به شدت بیماری و بیمار مبتلا و عوامل زمینه ای میتوان برای بهبود علایم از آنها بهره جست. در ادامه تعدادی از راه های درمان هموروئید گفته شده است:

۱ – اصلاح رژیم غذایی و سبک زنگی و بالا بردن فعالیت فیزیکی

۲-استفاده از مواد ملین جهت بهبود عادات دفعی

۳- روش های سرپایی مانند رابرباند یا لیزر یا اینفرارد

۴- جراحی به روش معمول برداشتن هموروئید

۵- جراحی هموروئیدوپکسی با استفاده از استاپلر

۶- بستن عروق هموروئیدی با استفاده از روش داپلر HALنرم افزار مدیریت مطب آنلاین بقراط

نرم افزار مدیریت مطب آنلاین بقراط، ثبت پرونده های الکترونیکی، مدیریت مالی مطب، جستجوی پزشکان، نوبت دهی آنلاین مطب و همچنین آموزش و توصیه های بهداشت و سلامت